Rusza nowy projekt – informacje o zapisach!

Rusza nowy projekt – informacje o zapisach!

Łączenie praktyki z teorią, skuteczne działanie oparte na etycznej postawie oraz rozwijanie idei solidarności we współczesnym świecie – oto główne założenia Studium Obywatelskiego im. Pawła Adamowicza, które będzie kształciło liderów politycznych i samorządowych, przywódców zarówno organizacji pozarządowych, jak i biznesu. Twórcom szkoły zależy nie tylko na sieciowaniu wspólnot lokalnej, regionalnej i państwowej w skali kraju, ale także na ukazywaniu roli Unii Europejskiej w rozwoju samorządów oraz na promowaniu idei pomocniczości. 

Stawiamy na rozwój. Głównym celem wszystkich kierunków jest dostarczenie wiedzy eksperckiej wynikającej ze studium przypadku i warsztatów z praktykami. Ponadto stworzenie przestrzeni do wymiany myśli i dzielenia się dobrymi praktykami w działaniu samorządów oraz organizacji pozarządowych nie tylko z Polski. Studium stawia także na rozwój umiejętności dotyczących m.in. nowoczesnego planowania i prognozowania (ekologia, transport publiczny), wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, stylów przywództwa czy zarządzania współpracą z mediami, w tym szczególnie aktywności w mediach społecznościowych. 

Oferta edukacyjna

Kształcenie w Studium jest oparte na czterech modułach edukacyjnych: studia kompetencyjne, studia podyplomowe, studia podyplomowe w formie MBA oraz tutoring, a także dwóch modułach uzupełniających.

Studia kompetencyjne, czyli autorska forma kształcenia, są skierowane do wszystkich generacji, mają charakter obywatelski, niezależny od systemu akademickiego. Studenci mogą wybrać spośród dwóch kierunków: Klimat i Środowisko (studia organizowane przy współpracy Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie, Uczelni Korczaka w Warszawie i Wyższej Szkoły Ekologii i Turystyki w Suchej Beskidzkiej) oraz Studia Obywatelskie (autorski program prof. Marcina Matczaka). Studia te trwają 4 zjazdy i są realizowane on-line lub hybrydowo. 

Studia podyplomowe z kolei są skierowane do przedstawicieli wszystkich sektorów, którzy chcą w przystępnej, sprawnej formie poszerzyć wiedzę potrzebną im w codziennej pracy. Kierunki podyplomowe to specjalistyczny pakiet know-how pozwalający efektywnie i skutecznie wdrażać zdobyte umiejętności. W tym module przewidziano dwa kierunki: Współpraca międzynarodowa samorządów (studia organizowane przy współpracy z Akademią Finansów i Biznesu Vistula pod kierownictwem amb. Tomasza Orłowskiego) oraz Organizacja pracy zdalnej i bezpieczeństwo cyfrowe

W ramach studiów podyplomowych MBA zakończonych certyfikatem dostępne będą kierunki: Zarządzanie polityką klimatyczną i energetyczną organizowane we współpracy z Collegium Civitas, Zarządzanie Bezpieczeństwem Zdrowia Publicznego oraz (w przygotowaniu) Leadership – civil society. Studia składają się z trzech elementów wspólnych dla wszystkich uczestniczek i uczestników (zarządzanie, prawo i ekonomia, kompetencje, przyszłość) oraz do wyboru jednej specjalizacji z wymienionych wyżej. Czas trwania studiów to okres dwóch semestrów w formie hybrydowej. 

Nie tylko studia

Każdy moduł każdego rodzaju studiów będzie wzbogacony kilkudniowym sympozjum na temat dziedzictwa Solidarności i jego aktualnej recepcji.

Program indywidualnego tutoringu (Program Przywództwa Społecznego) został opracowany z myślą o wykształceniu w indywidualnym trybie z najlepszymi ekspertami w Polsce kilkunastu liderów zmiany rocznie. Oparty jest o doświadczenia najlepszych tego typu programów na świecie. Wyłonieni w konkursie uczestnicy programu dostaną możliwość wszechstronnego treningu (psychologia przywództwa, media społecznościowe, trendy społeczne, nauka wystąpień itd.). W pierwszej fazie działania do współpracy zostaną zaproszone autorytety z różnych dziedzin życia samorządowego, pozarządowego oraz biznesowego. Cały program potrwa dwa semestry. 

W ramach tej ścieżki działań dla pierwszych 15 adeptów zostanie powołany – przy udziale Akademii Psychologii Przywództwa – Program Przywództwa Społecznego (Paweł Kowal, Jacek Santorski).

Pierwszym modułem uzupełniającym kształcenie w Studium jest program „Relacje przyszłości” skierowany do absolwentów oraz słuchaczy studiów ze wszystkich form edukacyjnych Studium. Głównym jego założeniem jest budowanie horyzontalnych relacji między uczestniczkami i uczestnikami. W tym celu będą utworzone formy integracyjne oparte o atrakcyjne spotkania, sesje networkingowe. Program „Relacje przyszłości” będzie pełnił funkcje programu, który uprawnia do zakupu ze zniżką kolejnych modułów edukacyjnych.

Drugi moduł uzupełniający to Stypendia Adamowiczowskie, czyli nowatorski program skierowany do osób, których sytuacja materialna nie pozwala na uczestnictwo w programach edukacyjnych Studium.

Formularz zapisu dostępny jest TUTAJ.

  • Partner strategiczny: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
  • Partnerzy: 
  • Unia Metropolii Polskich, 
  • The American Democracy Project, 
  • American Association of State College and Universities (AASCU) 
  • zainteresowane polskie uczelnie wyższe m.in. Collegium Civitas, Akademia Finansów i Biznesu Vistula, Wyższa Szkoła Bankowa, Uczelnia Korczaka, Akademia Psychologii Przywództwa. 
  • Patroni medialni: Rzeczpospolita, Onet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *