Polacy na Wschodzie – nasze zobowiązanie [zaproszenie]

Polacy na Wschodzie – nasze zobowiązanie [zaproszenie]

Projekt „Polacy na Wschodzie – nasze zobowiązanie” jest inicjatywą realizowaną przez Fundację Energia dla Europy w latach 2016 – 2023. Dotychczas w projekcie wzięło udział ponad 10 tysięcy młodych ludzi. Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji przedsięwzięcia!

Przedsięwzięcie kierowane jest do nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowyc, liceów i techników. W jego ramach dotychczas zostały przygotowane cztery wydania Teki Edukacyjnej, składającej się z pięciu scenariuszy lekcyjnych i pomocy naukowych. Otrzymały je bezpłatnie placówki edukacyjne w całym kraju oraz wszystkie wojewódzkie kuratoria oświaty.

W minionych latach po przeprowadzeniu w szkołach lekcji poświęconych Polakom na Wschodzie zrealizowano także konkurs dla uczniów, który nie tylko pozwolił zweryfikować ich wiedzę, ale przyczynił się również do popularyzacji zainteresowania poruszanymi zagadnieniami. Jego laureaci wzięli udział w dwudniowej wycieczce do Muzeum Emigracji w Gdyni oraz mieli okazję wysłuchać wykładu ojca dr. Roberta Zbierańskiego reprezentującego Dom Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana M. Kolbe w Gdańsku.

Integralną częścią projektu są wyjazdy szkoleniowe dla nauczycieli. Raz w roku, w okresie kwiecień – maj Fundacja Energia dla Europy organizuje wyjazd do Lwowa, którego celem jest przygotowanie nauczycieli do efektywnego wykorzystania materiałów edukacyjnych i zapoznanie z działalnością polskich organizacji działających na terytorium Ukrainy. W czasie spotkania, odbywającego się w bardzo serdecznej atmosferze, nie zabrakło wątków oficjalnych – podczas jego otwarcia prelekcję wygłosił Pan Wiesław Mazur – Konsul Generalny RP we Lwowie. Do grona osób, z którymi dotychczas spotkali się uczestnicy projektu należą m.in. Rafał Wolski (Konsul Generalny RP we Lwowie), Wojciech Król (Kierownik Wydziału Karty Polaka w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie), : Marian Orlikowski (Konsul, kierownik wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie), Jacek Żur (zastępca ambasadora RP w Kijowie), Maria Osidacz (dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku), Janusz Balicki (prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi), Łucja Kowalska (dyrektor Szkoły nr 24 im. Marii Konopnickiej we Lwowie), Weronika Pazdej (dziennikarka Radia Lwów), Władysław Kuczyński (23-letni Polak z Zimnej Wody, który walczył na wojnie w Donbasie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *